آموزش

ICO چیست؟

چگونه در ارزهای جدید سرمایه‌گذاری کنیم؟

هنگامی که شرکتی برای اولین‌ بار سهامی را در بازار بورس عرضه می‌کند به آن (IPO (Initial Public Offering یا عرضه اولیه سهام می‌گویند. در مقابل IPO‌ها در اکوسیستم ارزهای دیجیتال نیز (ICO (Initial Coin Offering یا “عرضه اولیه سکه” قرار دارد. در این روش استارتاپ‌هایی که از زیر ساخت بلاک‌چین استفاده می‌کنند، تعدادی از سکه‌ (توکن)‌های اولیه خود را در ازای بیت‌کوین یا اتریوم به سرمایه‌گذاران واگذار می‌کنند.

روش جذب سرمایه ICO از سال ۲۰۱۳ برای ارزهای رمزنگاری شده جدید مورد استفاده قرار گرفته‌است و ارزهای بزرگی همچون اتریوم نیز از این روش استفاده کرده‌اند. استارتاپ‌ها برای عرضه سکه به روش ICO ابتدا مقاله‌ای موسوم به whitepaper تهیه می‌کنند. در این مقاله اطلاعاتی همچون چیستی و چگونه‌ای پروژه، محصول نهایی، ارزش آفریده‌شده، مدت زمان جذب سرمایه، حداقل میزان مبلغ برای شروع و … آورده می‌شود. در صورتی که حداقل سرمایه مورد نیاز در مدت‌ زمان مورد نظر تامین نشود، سرمایه‌گذاری‌ها به سرمایگذاران بازگردانده می‌شود.

خرید سکه‌های عرضه شده در مرحله ICO پر ریسک، اما پر سود خواهد بود. ریسک پروژه از عدم اطمینان به آینده پروژه و عدم اطمینان به بنیانگذاران ناشی می‌شود. زیرا بر خلاف IPOها یا CrowdFundingها هیچ قانونی برای ICOها نوشته نشده است و هرکسی می‌تواند ادعایی مبنی بر ارائه ارزی جدیدی داشته باشد. از سوی دیگر در صورت موفقیت ارز ارائه شده، می‌تواند سودهای چندین برابری را عاید سرمایه‌گذار نماید.

اولین ارز دیجیتالی که به روش ICO اقدام به جذب سرمایه کرد Ripple بود. این ارز در عرضه اولیه ۱۰۰ میلیون توکن را عرضه نمود. پس از آن ارز دیجیتال Mastercoin با ایده توسعه لایه‌ای برای Bitcoin جهت افزودن قراردادهای هوشمند به آن اقدام به عرضه سکه کرد که در نهایت حدود ۱ میلیون دلار سرمیاه جذب نمود. از نمونه‌های موفق ICO می‌توان به اتریوم اشاره کرد که در سال ۲۰۱۴ توانست ۲۰ میلیون دلار جذب سرمایه داشته‌باشد. همچنین Lisk که در اوایل سال ۲۰۱۶ موفق به جذب ۵ میلیون دلار شد.

 

یکی از قابلیت‌های اصلی اتریوم، امکان توسعه قرارداد هوشمند در زنجیره بلوکی آن است. به همین دلیل از این ارز دیجیتال برای جذب سرمایه در ICO ها به دفعات استفاده شده‌است. یکی از نمونه‌های پر آوازه ICOهایی که از اتریوم استفاده نمودند، DAO بود. این ارز دیجیتال توانست در عرضه اولیه سکه خود مبلغی بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار جذب سرمایه داشته باشد. سرمایه‌گذاران می‌توانستند توکن‌های DAO را به‌فروش برسانند و در تصمیم گیری‌های این ارز رای داشته باشند. این ارز دیجیتال بعد از هک شدن، از میان رفت. اما در این بین ICOهای موفقی نیز بوده‌اند که از اتریوم استفاده کرده‌اند. از این بین می‌توان به Augur ، Melonport، Golem، ICONOMI، Singular DTV ، First Blood و Digix DAO اشاره‌کرد.

در نوشته‌های بعدی توضیحات تکمیلی در رابطه با ICOها منتشر خواهد شد.

امتیاز کاربران: ۴.۶ ( ۱ رای)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن