آموزش

لایت‌کوین چیست و چه تفاوتی با بیت‌کوین دارد؟

سکه‌های نقره‌ای ارز‌های دیجیتال

افزایش قیمت سرسام آور بیت‌کوین از ۷۵۰ به ۱۷۰۰۰ دلار طی سال گذشته، برای عده زیادی حسرت آفرین و برای اندکی مسرت بخش بوده‌است. اما در همین حین دیگر ارزهای دیجیتال نیز با رشد بی‌سابقه‌ای روبرو بوده‌اند. لایت‌کوین یکی از ارزهای اعجاب آور است که در طول ۱۲ ماه قیمت آن از حدود ۳ دلار به رقمی نزدیک به ۳۲۰ دلار رسیده است. ضریب رشدی که حتی بیت‌کوین نیز آن را تجربه نکرده‌است.

نمودار رشد یک‌ساله‌ی لایت‌کوین
نمودار رشد یک‌ساله‌ی لایت‌کوین

 

اگر بیت‌کوین را معادل سکه‌های طلا در دنیای واقعی بدانیم، لایت‌کوین همان سکه‌های نقره هستند. بیت‌کوین به نحوی طراحی شده‌است که در نهایت ۲۱ میلیون عدد از آن تولید شود و بعد از آن هیچ تولیدی وجود نخواهد داشت، در صورتی که حد نهایی لایت‌کوین، ۸۴ میلیون عدد خواهد بود. همچنین یافتن بلوک جدید در بیت‌کوین هر ۱۰ دقیقه اتفاق می‌افتد، در صورتی که این میزان در لایت‌کوین برابر ۲.۵ دقیقه است. زمان کمتر برای یافتن هر بلوک، به معنی بهبود سرعت تراکنش است. فرض کنید شما با استفاده از بیت‌کوین خریدی انجام داده‌اید، برای ثبت این تراکنش در زنجیره بلوکی باید ۱۰ دقیقه صبر کنید. هیچ کس دوست ندارد برای خرید از سوپرمارکت ۱۰ دقیقه منتظر تایید تراکنش باشد! با کاهش این میزان به ۲.۵ دقیقه در لایت‌کوین، میزان انتظار کاهش یافته و آن‌را به ارز معقول‌تری برای پرداخت‌های خرد تبدیل کرده است.

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی میان این دو ارز، الگوریتم درهم‌ساز استفاده شده در آن‌ها است. بیت‌کوین از الگوریتیمی پیچیده و قدرتمند به‌نام SHA256 استفاده می‌کند، در صورتی که لایت‌کوین از Scrypt استفاده می‌نماید. Scrypt پیچیدگی‌های SHA256 را نداشته و ذاتا الگوریتمی ساده‌تر است، ولی به سختی ‌می‌توان آن‌ را موازی‌سازی نمود. یکی از معضلات الگوریتم SHA256 امکان طراحی سخت‌افزارهای تک منظوره برای آن‌است که این الگوریتم را به‌صورت موازی اجرا می‌کنند. این موضوع باعث می‌گردد که به مرور زمان بخش عمده‌ی توان پردازشی شبکه در اختیار جامعه محدودی قرار گیرد. در صورتی که ذات الگوریتم Scrypt قابلیت موازی سازی را نداشته و طراحی مدارهای تک منظوره جهت ماین کردن آن عمل کم سودی خواهد بود. به‌همین دلیل در لایت‌کوین قدرت در اختیار جامعه بیشتری از کاربران خواهد بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن